понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Фудбал

МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ ГО СЕКНАА ЦЕЛОТО ПИВО ВО БУКУРЕШТ: Еве колку испиле за само четири дена!

МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ ГО СЕКНАА ЦЕЛОТО ПИВО ВО БУКУРЕШТ: Еве колку испиле за само четири дена!

За времена настапот на македонската фудбалска репрезентација на ЕП во Букуреш, македонските навиваши „срушија“ рекорд.

Имено, Македонија од 13-ти до 17-ти јуни во Букурешт за бодреа околу 4.000 навивачи, а како што објавуват тамошните медиуми од нивната посета на метрополата, кафеаните, кафулињата и баровите заработиле околу 450.000 евра.

Според пишувањата на медиумите, македонските навивачи испиле помеѓу 70.000 и 75.000 литри пиво, односно во само пет барови, во стариот дел од градот, македонските навивачи испиле три цистерни со пиво.

Капацитетот на една цистерна е околу 25.000 литри, а во случајот фановите на македонската репрезентација испиле речиси три цистерни пиво.

Инаку, македонската фудбалска репрезентација веќе се префрли во Амстердам каде што вчера го имаше и првиот тренинг, а во понеделник од 18:00 часот ќе го има и последниот натправар од третото коло против Холандија во рамките на групата Ц од ЕП2020.

Коронавирус