сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Македонските фудбалери со прогрес од три места на најновата ФИФА ранг листа

Македонските фудбалери со прогрес од три места на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација бележи скок од три места на ФИФА ранг-листата објавена денеска. Прогресот на „црвено-жолтите“ се должи на победата над Летонија и нерешениот резултат со Словенија во првите две кола од квалификациите за ЕУРО 2020.

Од противниците на Македонија во квалификациите за ЕП, на априлското рангирање на ФИФА, најдобро котира Полска – на 20. место, Австрија е 34-та, Словенија се наоѓа на 63.позиција, Израел е 84-ти, додека Летонија е 133-та.

Противникот на Македонија во плеј-офот од Лигата на нации, репрезентацијата на Косово е на 127. место.

На врвот и натаму е Белгија пред Франција и Бразил. Во Топ 10 се уште репрезентациите на Англија, Хрватска, Уругвај, Португалија, Швајцарија, Шпанија и Данска.

Коронавирус