сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 123
home Фудбал

Македонските фудбалери до 21 година со победа ги завршија квалификации за ЕП

Македонските фудбалери до 21 година со победа ги завршија квалификации за ЕП

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ја победи Црна Гора со 2:1 на последниот натпревар од групата 6 во квалификациите за Европското првенство 2021.

Со оваа победа, Македонците стигнаа до 18 бода и го потврдија второто место во групата од која Шпанија го освои првото место и обезбеди пласман на континенталниот шампионат.

Стрелци на головите на дуелот одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски“ беа Марко Ѓорѓиевски во 13. минута и Бојан Миовски од пенал во 77. минута. За гостите Марко Крстовиќ во 86. минута. (МИA)

Коронавирус