вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 174
home Фудбал

Mакедонскиот репрезентативец даде гол во 24-та секунда (ВИДЕО)

Mакедонскиот репрезентативец даде гол во 24-та секунда (ВИДЕО)

Погодокот на македонскиот репрезентативец против Риека е најбрзиот во клупската историја на „модрите“ на домашен терен во хрватската лига.

Динамо Загреб во дербито на 24. коло во најсилното хрватско фудбалско првенство на својот „Максимир“ со убедливи 4:0 ја совлада Риека.

Уште во првата минута, поточно 24 секунди поведоа „модрите“ преку голот на македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. Тоа е негов прв гол сезонава за Динамо (З) во првенството во досега осум настапи.

Нашиот интернационалец настапи до 82. минута од мечот, а во листата на стрелците се запишаа уште Кадзиор, Оршиќ и Гојак.

Како што пренесуваат хрватските медиуми, голот на Адеми не е ниту меѓу најбрзите 15 голови во историјата на хрватскиот шампионат, поточно се наоѓа на делба на 17 и 18 место.

Но, затоа овој погодок е најбрзиот гол на Динамо во историјата на лигата на домашен терен.

На табелата Динамо Загреб убедливо води на првата позиција со 59 бодови, 14 повеќе од второпласираниот Хајдук Сплит.

Коронавирус