среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Македонија У-21 поразена од Србија

Македонија У-21 поразена од Србија

Македонската репрезентација за фудбалери до 21 година загуби со 2:1 на гостувањето кај Србија во квалификациите за пласман на ЕП 2019 во Италија.

Домаќините во 28-та минута дојдоа до водство со гол од пенал кој го реализираше Иван Шапоњиќ, а за Македонија израмни Тихомир Костадинов во 64-та минута. Србија до победата стигна во 80-та минута преку Филип Ступаревиќ.

На овој натпревар официјално дебитираше новиот селектор Добринко Илиевски, а Македонија со овој пораз останува на дното со само три освоени бода. Следниот натпревар Македонија го игра против Ерменија во вторник во Скопје.