петок, 23. јули 2021. Вести денес: 162
home Фудбал

Македонија со скок од две позиции на најновата ФИФА ранг листа

Македонија со скок од две позиции на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од две позиции на најновата ФИФА ранг листа. Нашата селекција има 1.333 бодови, исто колку и репрезентацијата на Кина, па селекции го делат 71. место во светот на фудбалот.

Врвот на ФИФА листата е без промени.

Лидер е Белгија со 1.746 бода, па следува Бразил со 1.726 и Франција со 1.718 бодови.

Топ 10 листата ја заокружуваат Англија (1652), Уругвај (1637), Португалија (1631), Хрватска (1625), Колумбија (1622), Шпанија (1617) и Аргентина со 1610 бодови.

Коронавирус