петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Македонија остана на 77. позиција на ФИФА листата

Македонија остана на 77. позиција на ФИФА листата

Македонската фудбалска репрезентација остана на 77. место на најновата ФИФА ранг листа објавена денеска.

Од противниците на „црвено-жолтите“ во групата од Лигата на нации, најдобро котира Ерменија (98. место), Лихтенштајн е 181-ви, а Гибралтар се наоѓа на 196-тото место.

Лидер е Германија пред Бразил и Белгија. По нив во ТОП 10 следуваат: Португалија, Аргентина, Швајцарија, Франција, Шпанија, Чиле и Полска.

Следното рангирање Светската фудбалска федерација ќе го изврши на 7 јуни.

Коронавирус