петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 8
home Фудбал

Македонија остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонија остана на 68. место на најновата ФИФА ранг листа

Македонската фудбалска репрезентација го задржа 68-то место на ФИФА ранг-листата објавена денеска.

Од противниците на Македонија во групата од Лигата на нации најдобро котира Ерменија (101. место), Лихтенштајн е на 182.позиција, додека Гибралтар се наоѓа на 190. место.

На врвот и натаму е Белгија пред Франциај и Бразил. Во ТОП 10 уште се и: Хрватска, Англија, Уругвај, Португалија, Швајцарија, Шпанија и Данска.

Следното рангирање Светската фудбалска федерација ќе го изврши на 29 ноември.

МИА

Коронавирус