недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 20
home Фудбал

Македонија напредуваше три позиции на ранг листата на ФИФА

Македонија напредуваше три позиции на ранг листата на ФИФА

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација забележа напредок од три позиции на ранг листата која ја „освежи“ и објави Светската фудбалска федерација – ФИФА, а тоа секако се должи на одличните резултати изминатиов период.

Има за што да жалиме за поразот од Романија со 3-2 во квалификациите за СП 2022, меѓутоа и за што да се радуваме, можеби не толку за убедливата победа над Лихтенштајн од 5-0, туку сензационалната од 1-2 кај Германија во Дуизбург.

Со тоа Македонија е 62 фудбалска сила во светот, а во однос на нашите ривали во квалификациите за СП 2022, Германија е 12, Романија 43, Исланд 52, Ерменија 90, односно Лихтенштајн 186.

Белгија е првата фудбалска сила во светот во моментов, по неа следат Франција, Бразил, Англија и Португалија.

Коронавирус