среда, 28. септември 2022. Вести денес: 90
home Фудбал

Македонија ја пречекува Словенија во квалификациите за ЕУРО 2020

Македонија ја пречекува Словенија во квалификациите за ЕУРО 2020

Десет натпревари ширум Европа ќе се одиграат во текот на денешниот ден во рамките на квалификациите за евро-шампионатот 2020.

Репрезентацијата на Македонија се среќава со Словенија. Натпреварот ќе се одигра на Национална Арена „Тодор Проески“ во Скопје со почеток во 20:45 часот.

Од двата табора најавија игра на победа и освојување на трите бода со што би ги задржале шансите за пласман на ЕП.

На другите две средби од 7.коло во Г-групата играат:
Австрија – Израел
Летонија – Полска.

По шест кола во Г-групата лидер е Полска со 13 бода, пред Словенија со 11, Австрија има 10, Македонија и Израел по 8, Летонија е без освоен бод.

Коронавирус