четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 22
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Македонија ЃП по втор пат во својата историја го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Македонија ЃП по втор пат во својата историја го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Македонија Ѓорче Петров после 16 години пауза повторно е победник во Купот на Македонија, после вечерашната победа со 4-3 на пенали (0-0) против Силекс во финалето на нашето најмасовно натпреварување.

Младиот голман на „лавовите“ Христијан Стефковски е херојот на ѓорчепетровци со два одбранети пенали во рулетот од белата точка, откако ги запре Бурхан Алии и Благоја Спирковски, за Сефер Емини да го релизира последниот пенал за првиот трофеј после 2006 година.

Коронавирус