вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 106
home Фудбал

Лукаку го собори рекордот на Роналдо 

Лукаку го собори рекордот на Роналдо 

Интер попладнево го совлада Кротоне (6:2) во мечот од 15. коло на Серија А. Напаѓачот на клубот од Милано, Ромелу Лукаку постигна гол во 64. минута и постави нов клупски рекорд.

Белгиецот има постигнато 50 гола за Интер на 70 настапи во средби од италијанските  натпреварувања. Ова е најдобриот резултат во историјата на „нероазурите“.

Лукаку го сруши рекордот на Бразилецот Роналдо, кој во дресот на Интер стигна до 50 погодоци на 77 натпревари.

Оваа сезона 27-годишниот фудбалер има постигнато 12 гола на 14 натпревари во Серија А.  (МИА)

Qatar 2022