петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

ЛШ: Баерн Минхен доминатно низ Рим, Челзи минимално против Атлетико Мадрид

ЛШ: Баерн Минхен доминатно низ Рим, Челзи минимално против Атлетико Мадрид

Европскиот фудбалски шампион Баерн Минхен иако во Рим кај Лацио допатува без комплетен скоро прв тим без Серж Гнабри, Томас Милер, Даглас Коста, Бенжамин Павар, Корентин Толисо и Нубел, забележа висока и убедлива победа од 4-1 и речиси е прв сигурен четвртфиналист во најелитното фудбалско друштво.

Интересно, на 3 дена пред својот 18-ти роденден, бисерот на Баерн Минхен, Џамал Мусиала го постигна првиот свој гол во Лига на шампиони со само 17 години. Тој е роден во Штутгарт од татко британски Нигериец и мајка Германка и настапува за англиската фудбалска репрезентација до 21 година.

Атлетико и Челси играа во Букурешт поради тоа што Шпанија и други европски земји забранија влез за британски државјани по откривањето на новиот сој на коронавирусот.

По голема борба, „сините“ од Лондон победија со 1-0 со евроголот на Жиру со ножички кој прво беше поништен поради наводен офсајд па потоа признат како регуларен погодок.

 

Лига на шампиони, 1/8 финале, први натпревари:

 

ЛАЦИО – БАЕРН МИНХЕН (0:3)
Кореа 49′- Левандовски 9′, Мусијала 24′, Лирој Сане 42′, Ачерби 47′

АТЛЕТИКО МАДРИД – ЧЕЛСИ 0:1 (0:0)
/Оливие Жиру 71

Коронавирус