петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 16
home Фудбал

Ловрен: Истрошени сме по Мундијалот

Ловрен: Истрошени сме по Мундијалот
epa06891130 Dejan Lovren (L) of Croatia and Olivier Giroud of France in action during the FIFA World Cup 2018 final between France and Croatia in Moscow, Russia, 15 July 2018. (RESTRICTIONS APPLY: Editorial Use Only, not used in association with any commercial entity - Images must not be used in any form of alert service or push service of any kind including via mobile alert services, downloads to mobile devices or MMS messaging - Images must appear as still images and must not emulate match action video footage - No alteration is made to, and no text or image is superimposed over, any published image which: (a) intentionally obscures or removes a sponsor identification image; or (b) adds or overlays the commercial identification of any third party which is not officially associated with the FIFA World Cup) EPA-EFE/PETER POWELL EDITORIAL USE ONLY

Фудбалерот на Ливерпул и хрватски репрезентативец, Дејан Ловрен призна дека многу играчи кои настапија на Светското првенство во Русија се изморени, посебно ова се однесува на они чии селекции стигна до завршницата.

– Многу сме истрошени по Мундијалот. Тоа се виде и на нашиот дуел со Англија. Големите ѕвезди како Хари Кејн, Лука Модриќ, признаваат дека се физички и емоционално исцрпени. Тешко е да се фати ритамот кога се испуштаат поголемиот дел од подготовките во претсезоната. Како и да е, ќе се вратиме на посакуваното ниво. Само треба малку време, изјави Ловрен.

Хрватот по завршувањето на Мундијалот поради повреда пропушти поголем дел од натпреварите. Настапи само на две средби, против Челзи во Лига купот и против Манчестер Сити.