четврток, 4. март 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Лоши вести за Гвардиола

Лоши вести за Гвардиола

Англиските медиуми пишуваат дека најновата одлука на Судот за спортска арбитража во Лозана ја одбил жалбата на англискиот шампион Манчестер сити и сега тие се соочуваат со потенцијално исфрлање од Лигата на шампиони (ЛШ).

„Граѓаните“ се под исграта поради тоа што го прекршиле Финансискиот фер-плеј, а случајот беше почнат по информациите кои излегоа во германските медиуми.

Одлуката на Судот за казната на „граѓаните“ се очекува на крајот на месецот, а првата жалба на Сити беше одбиена, па сега се во исчекување за тоа што ги очекува.

Дефинитивно најстрога казна би била исфрлање од елитното натпреварување за сезоната 2020/21, а би можеле да поминат и многу полесно, односно само со парична казна.

Коронавирус