вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Лопетеги предлaгa да стане селектор на Мексико

Лопетеги предлaгa да стане селектор на Мексико

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Хулен Лопетаги, предложи да стане селектор на репрезентацијата на Мексико, објави „Мексико Фокс“.

Според информациите, Мексиканската фудбалска федерација веќе контактирала со Лопетеги, кој пред само неколку дена беше отпуштен од Реал Мадрид поради лоши резултати.

Мексико изненадувачки добро се претстави на претходното Светско првенство, откако го победи тогаш актуелниот светски шампион Германија и успеа да ја мине групната фаза.

На Светското првенство во 2018 година, Мексико беше предводен од Хуан Карлос Осорио, кој по Мундијалот ја напушти функцијата.

Самиот Лопетеги е амбициозен да најде нова работа што брзо. Тој беше исклучително разочаран од одлуката на шефот на Реал Мадрид да го отпушти.

Лопетеги беше на чело на „кралскиот“ клуб само 139 дена.

Интересно е дека Лопетеги го презеде Реал Мадрид неколку часа пред почетокот на Мундијалот 2018 во Русија, поради што беше отпуштен од функцијата селектор на Шпанија и не ја водеше „фуријата“ на Светското првенство. (МИА)

Коронавирус