петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 18
home Фудбал

Лопетеги побара пет недели за подготвки пред да се обнови Ла Лига

Лопетеги побара пет недели за подготвки пред да се обнови Ла Лига

Поранешниот селектор на шпанската фудбалска репрезентација и актуелен тренер на Севиља – Хулен Лопетеги, смета дека на играчите треба да им се дадат најмалку пет недели за да се подготват пред рестартирањето на сезоната, која беше запрена во средината на март поради пандемијата од коронавирус.

Лопетеги е категоричен дека брзањето да продолжи со мечевите за да се заврши кампањата може да предизвика сериозни повреди.

– Мислам дека треба да се подготват најмалку пет недели. Ќе мора да играме натпревари на секои три дена. Од физички и емотивен аспект, ова ќе биде нешто со што не сме се соочиле порано. Значи, ќе треба да бидеме во што е можно подобра кондиција. Во фудбалот не сме искусиле такво нешто. Ова не е како враќање по пауза, ниту на физички или психички план. Сега играчите ќе бидат 20 проценти од нивната нормална состојба кога ќе се вратат на тренинзи. Убеден сум во тоа. Ситуацијата е многу комплицирана и емотивна. Луѓето мислат дека сите играчи имаат големи куќи и дворови, но тие всушност се малцинство, рече Лопетеги.

Коронавирус