четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 131
Во живо

Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ во 19 часот

home Фудбал

Лопетеги: Го почитуваме Интер, но одиме на победа

Лопетеги: Го почитуваме Интер, но одиме на победа

Тренерот на Севиља, Хулен Лопетеги изрази оптимизам пред финалето на Лигата на Европа против италијански Интер.

Лопетеги го пофали противникот, но рече дека целта на неговиот тим е да се врати во Шпанија со трофејот.

– Интер има добро избалансиран тим. Тие можат да напаѓаат на различни начини и да бидат добри во одбраната, давајќи им на противниците само малку шанси. Ние ќе му пристапиме на овој меч како и секој друг. Излегуваме со почит кон противникот, но целта ни е да ја освоиме Лигата на Европа. За да го постигнеме тоа, ние мора да бидеме смирени и да ја задржиме ладнокрвноста, рече Лопетеги.

Финалето се игра вечерва во Келн со почеток од 21 часот.

Коронавирус