понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 139
home Фудбал

Лондон повторно домаќин на финалето на ЛШ во 2023 година

Лондон повторно домаќин на финалето на ЛШ во 2023 година

Извршниот комитет на Европската фудбалска асоцијација, УЕФА, на состанокот во Љубљана следната недела ќе обелодени каде ќе се играат наредните финалиња од машката Лига на шампиони.

Според најавите, финалето во 2021 година ќе се игра на „Крестовски“ стадионот во Санкт Петербург, потоа во 2022 година финалето би требало да се игра во Минхен на „Алијанц арената“, а во 2023 година, финалниот меч ќе се игра на „Вембли“ во Лондон.

Последното финале на Вембли се играше во 2013 година, и ќе помине точно една деценија пред повторно Лондон да биде домаќин на овој настан.

Финалниот меч од оваа сезона ќе се игра во Истанбул.

Локални избори 2021