четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 95
home Фудбал

Ливерпул подготвен да го купи Вернер за 100 милиони евра

Ливерпул подготвен да го купи Вернер за 100 милиони евра

Раководството на Ливерпул е заинтересирано да потпише договор со напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер, објави Билд. Според германскиот весник, премиерлигашиот е подготвен да плати 100 милиони евра за 22-годишниот напаѓач.

Сепак, Вернер е отворен за разгледување на предлози од различни тимови, бидејќи не е задоволен од резултатите на Лајпциг во сезоната 2017/18.

Претходно медиумите објавија интерес за Вернер од страната на Баерн.

Вреди да се забележи дека напаѓачот во почетокот на март изјави дека во Англија би сакал да игра за Манчестер Јунајтед.

Вернер има договор со клубот е до летото 2020 година. Оваа сезона на 37 натпревари постигна 18 гола и запиша пет асистенции.