петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 18
home Фудбал

Ливерпул на пенали преку Арсенал до четвртфинале во Лига купот

Ливерпул на пенали преку Арсенал до четвртфинале во Лига купот

Спектакуларно реми со десет постигнати голови одиграа синоќа на „Енфилд“ домаќинот Ливерпул и Арсенал. По нерешените 5:5, Ливерпул победи на пенали и се избори за четвртфинале во Лига купот.

Арсенал иако во два наврата водеше со два гола разлика (3:1 и 4:2), не издржа и му дозволи на противникот со гол во четвртата минута од судиското продолжение да изедначи.

Покрај Ливерпул, синоќа пласман во четвртфиналната фаза обезбедија и Астон вила по победата над Вулвс со 2:1, како и Манчестер јунајтед кој со истиот резултат го совлада Челзи на гостински терен.

Резултати од средбите одиграни во вторникот:
Манчестер сити – Саутемптон 3:1
Бартон Албион – Лестер 1:3
Оксфорд јунајтед – Сандерленд 1:1, на пенали 4:2
Евертон – Вотфорд 2:0
Кроули Таун – Колчестер 1:3.

Коронавирус