среда, 4. август 2021. Вести денес: 162
Вонредна вест

ОГНОТ ЈА ЗЕМА ПРВАТА ЖРТВА – изгоре жена во Старо Нагоричане

home Фудбал

Ливерпул може да стане шампион на теренот на Манчестер сити

Ливерпул може да стане шампион на теренот на Манчестер сити

Лидерот на табелата во Премиер лигата, тимот на Ливерпул кој синоќа го совлада Кристал Палас (4:1) во натпреварот од 31. коло, го дели само еден чекор од шампионскиот трофеј.

Тимот на Јирген Клоп сега има 86 бода, додека актуелниот првак Манчестер сити е втор со 63 бода.

Според ова, Ливерпул уште вечер може да стане шампион, доколку Сити не го победи Челзи. Во случај „граѓаните“ да ги освојат трите бода во Лондон, Ливерпул титулата ќе има шанси да ја освои токму на теренот на Манчестер сити на 2 јули за кога е закажан нивниот дуел од 32. коло.

Ливерпул нема шампионски трофеј во Англија цели 30 години. (МИА)

Коронавирус