четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 159
home Фудбал

Ливерпул лани платил 26,8 милиони фунти за услуги на фудбалски агенти

Ливерпул лани платил 26,8 милиони фунти за услуги на фудбалски агенти

Клубовите од Англиската Премиер лига минатата година платиле рекордни 211 милиони фунти за фудбалски трансфери. Износот е 37 милиони фунти повисок отколку во 2016 година, според извештајот објавен од англиската фудбалска асоцијација.

Ливерпул, пак, има дадено најмногу за трошоци на агенти – 26,8 милиони фунти за периодот од 1 февруари 2017 до 31 јануари 2018 година, кој ги вклучува последните два трансфер прозорци.

Челзи е втор со 25,1 милиони фунти, а шампионот Манчестер Сити е трет со 23,4 милиони.

МИА