вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 104
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Ливерпул ќе добие рекордни 175 милиони фунти за титулата во Англија

Ливерпул ќе добие рекордни 175 милиони фунти за титулата во Англија

Ливерпул ќе добие рекордни 175 милиони фунти за освојување на титулата англиски шампион во фудбал, пренесува „Тајмс“.

Тимовите ќе добијат целосен износ на договорот за ТВ-права, а надоместокот од околу 330 милиони ќе биде вратен во текот на сезоната.

Доколку клубовите гласаа да влезат во годинашни намалувања, Ливерпул би добил 21 милион фунти помалку.

Сезоната 2019/2020 беше прва во тригодишниот циклус во кој парите од емитување на натпревари во странство беа распределени меѓу клубовите според нивната последна позиција во првенството, наместо подеднакво. (МИА)