петок, 5. март 2021. Вести денес: 97
home Фудбал

Ливерпул ја забележа 18. последователна победа во Премиер лигата

Ливерпул ја забележа 18. последователна победа во Премиер лигата

Фудбалерите на Ливерпул синоќа стигнаа до 18. триумф во низа, откако на домашен терен беа поуспешни од Вест Хем со 3:2.

Гостите водеа до 68.минута, но на крајот остана со празни раце.

Головите за „црвените“ ги постигнаа Вијналдум, Салах и Мане, за Вест Хем погодија Диоп и Форналс.

Избраниците на Јирген Клоп се убедливо први во Англискиот шампионат со 26 победи на 27 натпревари. Единствен кој им откина бодови е Манчестер јунајтед (0:0 во октомври).

Предноста на Ливерпул (79 бода) пред второпласираниот Манчестер сити (57 бода)  изнесува 22 бода.

Коронавирус