петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 151
home Фудбал

Ливерпул и Манчестер jунајтед сакаат да се укинат Лига Купот и Суперкупот на ФА

Ливерпул и Манчестер jунајтед сакаат да се укинат Лига Купот и Суперкупот на ФА

Најтрофејните англиски фудбалски клубови Ливерпул и Манчестер јунајтед иницираат реформи во Премиер лигата.

И двата клуба имаат заеднички развиено предлози што подразбираат радикална иновација. Проектот го спроведе американската компанија „Фенвеј Спорт Груп“, сопственик на Ливерпул, со поддршка на Манчестер јунајтед.

Според новите предлози, Лига купот и Суперкупот на ФА ќе бидат укинати. Понатаму се дискутираше дека Лига купот може да остане, но без учество на клубови во европско натпреварување.

Меѓу другото, се предлага да се намали бројот на екипи во Премиер лигата од 20 на 18, како и да се променат некои аспекти поврзани со финансиите.

Коронавирус