понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 62
home Фудбал

Лингард жртва на расистички навреди по натпреварот со Дeрби

Лингард жртва на расистички навреди по натпреварот со Дeрби

Манчестер Јунајтед отвори истрага за расистички скандирања против фудбалерот на „црвените ѓаволи“, Џеси Лингард. По победата на Јунајтед со 3:0 над Дерби Каунти, еден навивач започна да го навредува Лингард додека тој се качуваш во тимскиот автобус. Според очевидци, поддржувачот, исто така, го навредил играчот на расистичка основа.

Видеото, кое е снимено, се слушаат и критики кон „бројот 14“ на „црвените ѓаволи“ за неговиот недостаток на голови и асистенции, а на самиот крај на видеото, навредите беа упатени до фудбалерот. Според „Скај спортс“, Манчестер Јунајтед не трошеле време и започнале итна истрага за случајот, а исто така ќе сакаат да разговараат со претставниците на Дерби, за да дознаат повеќе за нив. Полицијата во Дерби, исто така, е вклучена во истрагата.

Ова не е првпат тоа да се случи со играчите на Јунајтед. Во август, Пол Погба беше жртва на расистички скандирања, откако испушти пенал против Вуверхемптон, а во дербито на Манчестер Сити, Фред и Лингард беа повторно „мета“. Во вториот случај, менаџерот на тимот, Оле Гунар Солскјер рече: „Го видов видеото, Фред и Џеси беа навредувани и тој треба да се срами од самиот себе. Неприфатливо е и се надевам дека тој никогаш повеќе нема да може да гледа фудбал“.