четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 164
home Фудбал

Лихтштајнер ќе потпише договор со Борусија Дортмунд

Лихтштајнер ќе потпише договор со Борусија Дортмунд

Десниот бек на Јувентус, Стефан Лихтштајнер, ќе премине во Борусија Дортмунд по крајот на сезоната. Швајцарскиот репрезентативец веќе објави дека го напушта Јувентус, а медиумите во Италија открија дека следната дестинација во неговата кариера ќе биде Бундеслигата.

„Калчомеркато“ тврди дека братот на дефанзивецот, кој исто така е и негов личен агент, имал успешни разговори со шефовите на Борусија. „Жолто-црните“ се обидуваат да го привлечат Лихтштајнер веќе две години, и нивните напори конечно вродија со плод.

Договорот на 34-годишниот играч на Јувентус е до летото, а во наредните денови тој ќе преговара за личните услови со Борусија.

Лихтштајнер помина седум години во Јувентус, а пред тоа играше за Грасхоперс, Лил и Лацио.