четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 128
home Фудбал

Лигата на нациите продолжува со 20 нови натпревари

Лигата на нациите продолжува со 20 нови натпревари

Денес на терените во Европа ќе се одиграат 20 натпревари од третото коло во Лигата на нациите.

Нашите репрезентативци гостуваат во Естонија и ќе се обидат да ја забележат втората победа во групата, во која се на чело по 2 меча и 4 освоени бода.

Натпреварот од „Лига Ц“ во Талин почнува во 18 часот.

Со голем интерес се очекуваат и натпреварите Англија – Белгија и Франција – Португалија од Лигата „А“. „Трите лава“ имаат за враќање на „црвените ѓаволи“ за поразот во спорот за третото место на СП 2018.

Французите и Португалците сепак ќе го паметат финалето на Евро 2016, кое го освоија Кристијано Роналдо и компанија.

Лига „А“

Од 18:00 часот:

АНГЛИЈА – БЕЛГИЈА
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – ХОЛАНДИЈА
ХРВАТСКА – ШВЕДСКА

Од 20:45 часот:

ИСЛАНД – ДАНСКА
ПОЛСКА – ИТАЛИЈА
ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА

Лига „Б“:

Од 15:00 часот:

ИРСКА-ВЕЛС

Од 18:00 часот:

НОРВЕШКА – РОМАНИЈА
ФИНСКА – БУГАРИЈА

Од 20:45 часот:

ИЗРАЕЛ – ЧЕШКА РЕПУБЛИКА
РУСИЈА – ТУРЦИЈА
СЕВЕРНА ИРСКА – АВСТРИЈА
СРБИЈА – УНГАРИЈА
ШКОТСКА – СЛОВАЧКА

Лига „Ц“:

Од 15:00 часот:

КАЗАХСТАН – АЛБАНИЈА

Од 18:00 часот:

ЕРМЕНИЈА – ГРУЗИЈА
ЕСТОНИЈА – СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА
ЛИТВАНИЈА – БЕЛОРУСИЈА

Од 20:45 часот:

ГРЦИЈА – МОЛДАВИЈА
КОСОВО – СЛОВЕНИЈА

Коронавирус