вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 112
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Фудбал

Лига Европа: Ристовски против Арсенал, Милан оди во Пиреа, Челси во Солун

Лига Европа: Ристовски против Арсенал, Милан оди во Пиреа, Челси во Солун

Познати се составите на групите за новата сезона во второто по квалитет континентално клупско европско натпреварување – Лига Европа.

На денешната жрепка во Монте Карло учествуваа 48 тимови.

Состав на групите:

А: Баер Леверкузен, Лудогорец, Цирих, АЕК Ларнака.

Б: Салцбург, Селтик, Лајпциг, Розенборг.

Ц: Зенит, Копенхаген, Бордо, Славија Прага.

Д: Андерлехт, Фенербахче, Динамо Загреб, Спартак Трнава.

Е: Арсенал, Спортинг Лисабон, Карабаг, Ворскла.

Ф: Олимпијакос, Милан, Бетис, Дуделанж.

Г: Виљареал, Рапид Виена, Спартак Москва, Глазгов Ренџерс.

Х: Лацио, Олимпик Марсеј, Ајнтрахт Франкфурт, Аполон.

И: Бешикташ, Генк, Малме, Сарпсборг.

J: Севиља, Краснодар, Стандард, Ахисарспор.

К: Динамо Киев, Астана, Рен, Јаблонец.

Л: Челзи, ПАОК, Бате Борисов, Види Мол.

Првите натпревари ќе се играат на 20 септември, а групната фаза ќе заврши на 13 декември.