петок, 30. септември 2022. Вести денес: 165
home Фудбал

Левандовски стана трет стрелец во Лигата на шампионите, дали знаете кои се 15-те најдобри стрелци на голови во елитата на Европа?

Левандовски стана трет стрелец во Лигата на шампионите, дали знаете кои се 15-те најдобри стрелци на голови во елитата на Европа?

Роберт Левандовски му донесе водство на Баерн во Рим против Лацио (4: 1) и со тоа стана трет стрелец во Лигата на шампионите откако го престигна Раул, а пред него се само Кристијано Роналдо со 135 и Лионел Меси со 119 погодоци.

Меѓу првите 15 стрелци на елитното Европско првенство има седум активни фудбалери, има простор за промени, но се чини дека ќе биде тешко да се стигнат до нив на самиот врв, бидејќи Роналдо е сè уште таму и е во голема предност .

Од активните играчи, на списокот се и Карим Бензема од Реал Мадрид на петтото место, Златан Ибрахимовиќ од Милано на 11-та позиција, Серхио Агуеро од Манчестер Сити веднаш зад него, а има уште еден играч на Баварците, Томас Милер, кој е на 14-тото место. .

Постојат и легенди како Ван Нистелрој, Шевченко, Хенри …

Топ листа на стрелци во Лигата на шампионите:

1. Кристијано Роналдо 135

2. Лионел Меси 119

3. Роберт Левандовски 72

4. Раул 71

5. Карим Бензема 69

6. Руд Ван Нистелрој 60

7. Андреј Шевченко 59

8. Тиери Анри 51

9. Филипо Инзаги 50

10. Алфредо ди Стефано 49

11. Златан Ибрахимовиќ 49

12. Серхио Агуеро 47

13. Еузебио 47

14. Томас Милер 47

15. Дидие Дрогба 44

Коронавирус