четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 45
home Фудбал

Левандовски со два гола обезбеди финале за Баерн Минхен во Доха

Левандовски со два гола обезбеди финале за Баерн Минхен во Доха

Во второто полуфинале од Светското клупско првенство во Катар, Баерн со 2:0 го совлада египетски Ал Ахли.

Баерн вечерва играше онолку колку што му требаше за да оствари победа и да се пласира во финалето, каде го очекува дуел со Тигрес од Мексико.

Херој на вечерашниот триумф беше Роберт Левандовски. Фантастичниот Полјак во два наврати ја погодуваше мрежата на Египќаните. Најпрво во 17. минута по асистенција на Гнабри, а потоа и во 86. минута со глава по нафрлувањето на Сане,

На Ал Ахли за утеха му останува борбата за третото место против бразилски Палмеирас.

 

ЕУРО 2020

Македонија