вторник, 20. април 2021. Вести денес: 65
Во живо

Протест на угостителите и туристичките агенции

home Фудбал

Левандовски најдобар стрелец во 2019 година

Левандовски најдобар стрелец во 2019 година

Напаѓачот на Баерн Минхен и репрезентацијата на Полска, Роберт Левандовски е најдобар стрелец во годинава што изминува со постигнати 54 погодоци.

На второто место во оваа статистичка категорија се најде Лионел Меси (Барселона/Аргентина) со 50 голови.

Во првите пет се уште и: Килјан Мбапе (ПСЖ/Франција) – 44, Рахим Стерлинг (Манчестер сити/Англија) – 41, и Еран Захави (Гуангжу Фули/Израел) – 40.

Шпанска „Марка“ во предвид ги земеа погодоците постигнати на домашна и меѓународна сцена за време на клупските и репрезентативните настапи..

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо со 39 гола (25 за клубот и 14 за репрезентацијата на Португалија) беше само шести. Ова е неговата најнеефикасна година во последната деценија.

Коронавирус