вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Левандовски на 4 гола од рекордот на Роналдо

Левандовски на 4 гола од рекордот на Роналдо

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, реализираше на двапати против Челси (4:1) и веќе има 13 гола во Лигата на шампионите.

Ова е петти показател во историјата на најпрестижниот европски турнир.

Рекордот му припаѓа на Кристијано Роналдо – 17 голови во сезоната 2013/2014. Португалецот ги завзема и следните две позиции со 16 гола во сезоната 2015/2016 и 15 во сезоната 2017/2018. На четвртото место е Лионел Меси со 14 гола во сезоната 2011/2012.

Така, за да го постигне најдобриот резултат во историјата, Левандовски мора да даде четири гола во најмногу три натпревари.

Во четвртфиналето од Лигата на шампионите на 14 август, Баерн ќе игра со Барселона, а победникот ќе биде одреден на еден натпревар.