понеделник, 9. декември 2019. Вести денес: 27
home Фудбал

Лев прави чистка во германската репрезентација

Лев прави чистка во германската репрезентација

Тројца од главните играчи во Германија кои помогнаа на тимот да го освојат Светското првенство 2014, повеќе нема да играат за Бундестимот.

Станува збор за дефанзивеците Матс Хумелс и Џером Боатенг, како и напаѓачот Томас Милер. Ова го потврди селекторот на германската репрезентација Јоги Лев.

– 2019-та ќе биде нов почеток за Германија. Тие поминаа долго време во германската репрезентација. Благодарам на Матс, Џером и Томас за успешните години што ги поминавме заедно. Беше важно за мене да им ги објаснам моите мисли и намери на моите играчи и на тренерите на Баерн, рече тренерот на Германија.