недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

„Летаат“ оставки во Барса

„Летаат“ оставки во Барса

Шестмина директори на Барселона вчера поднесоа оставки. Ова е објавено од „Ла Вангвардија“, цитирана од водечките спортски магазини во земјата.

Ова се четворицата кои претседателот Пеп Марија Бартомеу ги повика да ги напушти – Емили Русо, Енрике Томбас, Силвио Елиас и Жозеп Понт, на кои им се придружија уште двајца – Марија Теичидор и Жорди Калсамиглија. По нивното заминување, Управниот одбор ќе биде намален од 19 на 13. Нема да биде изненадување ако има повеќе оставки, а Бартомеу допрва треба да назначува заменици.

Од изданието успеале да стигнат до нивното писмо за збогум до членовите на клубот. Во него, тие најавуваат дека го известиле претседателот за нивната одлука, повикуваат на разрешување на одговорните за „Барсегејт“, препорачуваат итни претседателски избори и им се заблагодаруваат на нивните колеги во Одборот на директори.

Коронавирус