четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 98
home Фудбал

Лестер прифати 80 милиони евра, Марез конечно оди во Сити

Лестер прифати 80 милиони евра, Марез конечно оди во Сити

Алжирскиот фудбалер Ријад Марез конечно ќе го напушти Лестер и ќе го засили Манчестер Сити за 80 милиони евра, објави „Скај Спортс“.

Како што се наведува, Лестер ја прифати понудата од 20 милиони повеќе од онаа на која беше одбиена зимата и поради што Марез одбиваше да тренира.

Алжирецот заедно со Џејми Варди се најзаслужните за освојувањето на шампионскиот трофеј во Премиер лигата пред две години, и сега конечно ќе бара предизвик во големиот клуб.

Пред Лестер, тој играше за француските клубови Кимпер и Авр, додека играше за репрезентацијата одигра 39 натпревари и постигна осум гола.

МИА

Qatar 2022