понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 141
home Фудбал

Лестер постигна седум гола во две почетни кола, последен пат тоа се случи пред 87 години

Лестер постигна седум гола во две почетни кола, последен пат тоа се случи пред 87 години

Лестер го победи Барнли со 4:2 во вчерашниот дуел од 2. коло во Англиското фудбалско првенство. Во воведното коло, „Лисиците“ го совладаа Вест Бромвич со 3:0. Така, на првите два натпревари од шампионатот, Лестер постигна седум голови.

Ова е трет ваков ефикасен почеток на сезоната во историјата на клубот. Претходниот пат тоа се случи пред 87 години. Во сезоната 1926/27, Лестер постигна 8 гола, во сезоната 1933/34 – 7.

Двете сезони не му донесоа сериозен успех: 7. и 17. место на крајот.

Коронавирус