четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 62
home Фудбал

Лено го посакува местото на Чех во Арсенал

Лено го посакува местото на Чех во Арсенал

Голманот Бернд Лено летово од Леверкузен пристигна во Арсенал со трансфер во висина од 25 милиони евра, но и по три кола во Премиер лигата тој се уште не дебитирал на голот на лондонскиот клуб.

Тој очигледно не е задоволен да биде резерва на Петр Чех и пред медиумите ја објасни неговата ситуација во клубот.

– Убеден сум дека мојот трансфер беше добра одлука. Можеби ќе бидат потребни неколку седмици или месеци, но моето време ќе дојде. Би сакал да играм веднаш, но нема да губам трпение. Тренерот ми објасни јасен план и верувам во него, истакна германскиот голман.

Лено наведува дека тренерот Унаи Емери пред трансферот му соопштил дека Арсенал бара голман со неговиот стил и начин на игра.

Досега на сите три натпревари од новата сезона во Премиер лигата на голот беше Чех, кој поради добрите настапи засега е прв голман во тимот на Емери.