среда, 8. декември 2021. Вести денес: 58
home Фудбал

Легендарниот Пеле ќе се моли за финале на СП помеѓу овие две држави

Легендарниот Пеле ќе се моли за финале на СП помеѓу овие две држави

Легендата на бразилскиот фудбал, Пеле изјави дека ќе се моли финалето на Светското првенство 2018 да биде помеѓу Русија и Бразил.

– Шпанија има силен тим, но во моментов е тешко да се даваат прогнози. Разликата меѓу тимовите не е голема. Ја почитувам многу Русија, нивниот тим игра добар фудбал и ќе биде на свој терен. Италија ги изненади сите, откако не успеа да се пласира. Да не бидат присутни на Светското, да не се пласирани во полуфиналето или финалето, тоа е добра вест за сите останати. Што се однесува до Бразил, мислам дека имаме тим кој има сили за финале, прокоментира Пеле.

Популарен по своите грешни предвидувања, легендата додава: „Тешко е да прогнозирам кој ќе биде во финалето и кој ќе стане светски првак, но ќе се молам на Господ тоа да се Русија и Бразил и Бразилците да станат светски шампиони.”

Тој го посочи и најдобриот играч ако неговите предвидувања се остварат.

– Должен сум да го изберам во овој случај и најдобриот играч на турнирот од Бразил, бидејќи сакам ние да победиме. Очигледен кандидат е Нејмар, додаде Пеле.

Коронавирус