недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 36
home Фудбал

Легендарниот Пеџа Мијатовиќ: Со цело срце ќе навивам за Македонија

Легендарниот Пеџа Мијатовиќ: Со цело срце ќе навивам за Македонија

Поранешниот прославен југословенски фудбалер, Предраг Пеџа Мијатовиќ во интервју за српските медиуми говореше за претстојното Европско првенство кое стартува денеска со натпреварот помеѓу Италија и Турција.

Мијатовиќ за „Блиц“ откри дека Франција е репрезентацијата која е најголем фаворит за освојување на шампионатот, а во еден момент откри дека ќе навива за Македонија и селекторот Ангеловски кој е негов добар пријател.

– Не би рекол дека ќе бидам навивач на некој тим, но би сакал Хрватска да го повтори успехот од последното Светско првенство кога беа шампиони.

– Секако со цело срце ќе бидам и со Македонија чиј селектор е мојот пријател, Игор Ангеловски. Многу ми е мило што со својот тим дојде до историскиот успех, -изјави Пеџа Мијатовиќ за српски „Блиц“.

Коронавирус