понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 94
home Фудбал

ЛЕ: Арсенал подобар од Валенсија, реми во Франкфурт

ЛЕ: Арсенал подобар од Валенсија, реми во Франкфурт

Во фудбалската Лига на Европа синоќа се одиграа првите натпревари од полуфиналната фаза по кои Арсенал оствари капитал од два гола против Валенсија, додека Ајнтрахт и Челзи одиграа нерешено.

Резултати:
Арсенал – Валенсија 2:0
Ајнтрахт Франкфурт – Челзи 1:1.

На дуелот во Лондон стрелци за победничката екипа беа Александре Лаказет (два) и Пјер-Емерик Обамејанг, додека голот за Валенсија го постигна Диакаби.

На германско-англиската пресметка која заврши без победник двата гола паднаа во првото полувреме. Најпрво Лука Јовиќ му донесе водство на Ајтрахт, а пред паузата изедначи Педро.

Реваншите се закажани за 9 мај.

Коронавирус