среда, 8. декември 2021. Вести денес: 26
home Фудбал

Куртоа пред Ел класико: Реал е најдобриот тим на светот, тука сме да освоиме повеќе трофеи

Куртоа пред Ел класико: Реал е најдобриот тим на светот, тука сме да освоиме повеќе трофеи

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа ги сподели своите очекувања за денешното дерби со Барселона во Ла Лига.

– Ова се специјални натпревари на кои сонувате да учествувате, и во кои секоја екипа се стреми да победи. Се надеваме дека ова ќе помогне да се победи Барселона. Ел класико е важно, прва средба помеѓу два гиганти. Иако сезоната е долга и трите бода на овој натпревар се исти како и на кое било друго коло. Ако победиме, не треба да се опуштаме, затоа што мора да продолжиме да победуваме. Ако резултатот е различен, не смеете да дозволите да влијаете врз вас. Поминувам низ многу добар момент во мојата кариера. Јас сè уште мислам дека има простор за подобрување.

Сега е многу прекрасен момент за клубот во кој играм. Ние сме најдобриот тим на светот и ние сме тука за да освоиме повеќе трофеи. Ако тимот е обединет, противникот ќе биде многу тешко да не победи, истакна Белгиецот.

Натпреварот Барселона – Реал Мадрид се игра попладне со почеток во 16 часот.

Коронавирус