понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 124
Во живо

Протест во Свети Николе- „Оставка на Заев, слобода на народот“

home Фудбал

Куртоа најдобриот играч во Ла Лига во јануари

Куртоа најдобриот играч во Ла Лига во јануари

Шпанската фудбалска Ла Лига го прогласи најдобриот голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа за најдобар играч во јануари.

Мадридскиот клуб минатиот месец оствари три победи на три натпревари исе искачи на врвот на табелата.

Белгискиот чувар на мрежата прими само еден гол.

Овој тим на Реал во 23 кола има примено само 14 голови што е најдобар индикатор во клупската историја на „кралевите“ оваа статистичка категорија.

Колку е добра одбраната на Реал може да се види ако се направи споредба со најголемиот конкурент за трофејот, тимот на Барселона кој досега во првенството има примено 28 гола или двојно повеќе.

Коронавирус