вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 59
home Фудбал

Куртоа избран за најдобриот голман во светот за 2018 година

Куртоа избран за најдобриот голман во светот за 2018 година

Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа беше прогласен за најдобар на својата позиција за 2018 година на настанот „The Best“ на ФИФА.

Белгискиот репрезентативец ги претекна Иго Лорис и Каспер Шмајхел, благодарение на одлично претставување на Мундијалот 2018. Таму „црвените ѓаволи“ стигнаа до бронзениот медал.

– Сакам да им се заблагодарам на сите што гласаа за мене. Немаше да ја добијам оваа награда без поддршката на моите соиграчи во Челзи, Реал и националниот тим, изјави Куртоа.

Коронавирус