понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 155
home Фудбал

Крос му кажа „збогум“ на репрезентативниот дрес

Крос му кажа „збогум“ на репрезентативниот дрес

Играчот за врска на Реал Мадрид и Германија, Тони Крос повеќе нема да игра за националниот тим, информира „Марка“, повикувајќи се на германски „Билд“.

Натпреварот од осминафиналето на ЕВРО 2020 против Англија (0:2) беше последен за 31-годишниот фудбалер во репрезентативниот дрес.

Се очекува деновиве Крос официјално да објави пензионирање во националниот тим.

За потсетување, фудбалерот игра за репрезентацијата на Германија од 2010 година. Тој е светски шампион во 2014 година. Покрај тоа, тој има бронзен медал од СП 2010 и две трети места со Германија на Европските првенства.

Коронавирус