сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 42
home Фудбал

Кралскиот клуб се сомнева дека со договорот на Меси Барса го нарушила финансискиот фер-плеј

Кралскиот клуб се сомнева дека со договорот на Меси Барса го нарушила финансискиот фер-плеј

Реал Мадрид изрази сомнеж во Барселона за кршење на финансискиот фер-плеј, објави „Марка“. Забележано е дека клубот од Мадрид не е задоволен од информацијата што се појави во печатот за договорот на каталонскиот клуб со капитенот Лионел Меси.

На 31 јануари, „Ел Мундо Депортиво“ објави статија во која изјави дека Аргентинецот потпишал договор за четири сезони во 2017 година, за кој ќе добие околу 555 милиони евра. Според изданието, договорот отвори сериозна финансиска дупка во активата на Барса, а во моментов нејзините долгови надминуваат 1 милијарда евра.

Во исто време, Реал Мадрид верува дека стори сè што е можно за да ги исполни барањата на финансискиот фер-плеј, вклучително и продажбата на Кристијано Роналдо во Јувентус во 2018 година и намалувањето на платите на голем број играчи минатото лето.

ЕУРО 2020

Македонија