четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 55
Во живо

„Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“

home Фудбал

Крај на Европското првенство за холандскиот напаѓач – ова е причината

Крај на Европското првенство за холандскиот напаѓач – ова е причината

Холандскиот напаѓач Лук де Јонг повеќе нема да може да игра на Европското фудбалско првенство поради повреда, се наведува на официјалната веб-страница на „орање“.

Де Јонг го повреди коленото на тренинг. Тој е принуден да ја напушти локацијата на националниот тим. Забележано е дека главниот тренер Франк де Бур повеќе нема да може да заменува играч во тимот за турнирот.

Триесетгодишниот напаѓач двапати влезе на теренот како замена, на мечот против Украина (3:2) и со Австрија (2:0).

Холандија заработи 9 бода и го зазеде првото место во групата Ц. На 27 јуни, Холанѓаните ќе игра во осминафиналето со тимот што го ќе го освои третото место во групата Д или Ф.

Qatar 2022