четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 41
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Фудбал

Коронавирусот закана и за Лигата на нации и за ЕП

Коронавирусот закана и за Лигата на нации и за ЕП

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) се иззема како надлежна за претстојните мечеви во Лигата на нации овој месец. На состанокот на Извршниот одбор во Амстердам се донесоа неколку одлуки, меѓу кои и за домаќини на финалето во Лигата на Европа во 2022 и на Суперкупот во 2022 и во 2023 година, се разговараше и за опасноста од коронавирус и колку ширењето на болеста може да се одрази врз мартовските термини за репрезентативни активности, па дури за Европското првенство на лето.

Според челните луѓе на УЕФА, конечниот збор го имаа државите и нивните здравствени власти, а не Европската федерација.

– Во контакт сме со локалните власти и ќе постапиме онака како ќе наложат. Ние тука сме немоќни, во раце сме на стручњаци за вакви ситуации, изјави портпаролот на УЕФА.

Тој нагласи дека УЕФА е во постојана комуникација и со Светската здравствена организација и властите во државите што треба да ги организираат натпреварите.

Плејоф натпреварите за пласман на ЕП 2020 се закажани на 26 и 31 март. Македонската репрезентација во полуфиналето во Д дивизија е домаќин на Косово, а во финалето ќе гостува кај победникот од мечот меѓу Белорусија и Грузија.

Парламентарни избори 2020