среда, 29. март 2023. Вести денес: 141
home Фудбал

Конте побара од Челзи 23 милиони евра, клубот возврати со обвиненија кон него

Конте побара од Челзи 23 милиони евра, клубот возврати со обвиненија кон него

Поранешниот тренер на Челзи, Антонио Конте, побара компензација од клубот за предвремено раскинување на договорот, информира „Газета Дело Спорт“.  Сумата која ја бара Италијанецот е 23 милиони евра.

Конте бара 13 милиони за отпуштањето и 10 како оштетува на неговата репутација.

Челзи го обвини италијанскиот стручњак за прекршување на договорните обврски. Како што е забележано, Конте редовно доцнел на конференција за печат, ги прекршил обврските за спонзорство, а исто така не го паркирал автомобилот на назначеното место во клупската база.

МИА